• 0
  • افزودن به لیست علاقه مندی ها

قوی ترین قرص برای بالا بردن سوخت و ساز بدن

زهره فرخیان سه شنبه 23 آبان 1402
1004

شاید از پزشک، مربی یا مشاور تغذیه شنیده باشید که علت شکست شما در مسیر لاغری، پایین بودن سوخت و ساز بدنتان است. اصلا سوخت و ساز بدن به چه معناست؟ آیا قابلیت تنظیم شدن دارد؟ برای افزایش سوخت و ساز بدن چه بخوریم؟ با ما در این مقاله همراه باشید تا نظرات پزشکان و متخصصان تغذیه را در این باره بررسی کنیم. 

آنچه در این مقاله می خوانیم:

- سوخت و ساز بدن یعنی چه؟
- ارتباط سوخت و ساز بدن با وزن 
- افزایش سوخت و ساز بدن با مواد مغذی
- افزایش سوخت و ساز بدن در طب سنتی
- بهترین قرص برای بالا بردن سوخت و ساز بدن
- راه های افزایش سوخت و ساز بدن برای لاغر شدن
- خرید بهترین قرص افزایش سوخت و ساز بدن

مدت زمان تقریبی مطالعه: 7 دقیقه

 

سوخت و ساز بدن یعنی چه؟

متابولیسم (metabolism) یا سوخت و ساز بدن به واکنش شیمیایی گفته می شود که در سلول های بدن صورت گرفته تا غذایی که می خوریم به انرژی تبدیل شود. میزان گرما یا انرژی حاصل از سوخت و ساز بدن، بسته به ماده غذایی که میخوریم متفاوت است. بدن ما برای انجام هر کاری مثل تنفس، هضم غذا، راه رفتن، فکر کردن و... به این انرژی نیاز دارد. جالب است بدانید، حتی زمانی که شما در حال استراحت هستید، باز هم بدن شما در حال انجام این فرایند است. 

عوامل مختلفی مانند سن، جنسیت، نسبت توده عضلانی به بافت چربی، عملکرد هورمون ها، داروهای مصرفی، ژنتیک و فعالیت فیزیکی بر تنظیم سوخت و ساز بدن موثرند، که باعث شده تا متابولیسم پایه از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. 

خبر خوب اینکه، می توان برای بالا بردن سوخت و ساز بدن و در نتیجه کاهش وزن راحت تر، برخی از این فاکتورها را تغییر داد. 

 

ارتباط سوخت و ساز بدن با وزن 

زمانی که بدن یک فرد متابولیسم آهسته تر و پایین تری داشته باشد، نمی تواند کالری دریافتی از غذا را به میزان کافی بسوزاند و به انرژی تبدیل کند. بنابراین، مازاد آن به صورت چربی در بدن ذخیره شده و باعث چاقی می شود. 

متخصصان علم تغذیه سعی می کنند با ارائه رژیم غذایی اصولی کاهش وزن، علاوه بر تنظیم کالری دریافتی، از غذاهایی در برنامه شما استفاده کنند که می تواند سطح متابولیسم را نیز بالا ببرد. در کنار این دو فاکتور، اغلب اوقات استفاده از مکمل های تخصصی در این زمینه می تواند، مسیر را برای فرد هموارتر کند.   

 

افزایش سوخت و ساز بدن با مواد مغذی

برخی از ویتامین ها و مواد معدنی در متابولیسم درشت مغذی ها نقش دارند. همچنین برخی از این ریز مغذی ها و ترکیبات دارای خاصیت ترموژنز نیز هستند. کروم، کلسیم، آهن، ویتامین D و ویتامین های گروه B از این دسته هستند. 

مصرف ال کارنیتین برای لاغری نیز می تواند از طریق افزایش متابولیسم چربی ها و تولید انرژی از آنها، در کاهش توده چربی بدن نقش داشته باشد.   

با این حال، دریافت مواد غذایی کامل و یا مکمل های حاوی ترکیبات چربی سوز، بیشتر از مصرف ویتامین ها و مواد معدنی به تنهایی، در افزایش سوخت و ساز بدن موثر است. 

افزایش سوخت و ساز بدن در طب سنتی

برخی از مواد غذایی خاصیت ترموژنز (گرمازایی) دارد. هم بر اساس نظرات طب سنتی و هم طبق مطالعات صورت گرفته، تاثیرات گرمازایی غذایی بر افزایش سوخت و ساز بدن نشان داده شده است.

لیست تعدادی از گیاهان، ادویه جات، دمنوش ها و میوه هایی که سوخت و ساز بدن را بالا می برد به همراه مکانیسم اثرشان به شرح زیر است:

- فلفل: کپسایسین (ماده موثره فلفل) ترموژنیک است که باعث افزایش دمای بدن می شود. متابولیسم بدن مدت کوتاهی پس از خوردن غذای تند افزایش می یابد.
- دارچین: سینامالدئید (یا به اصطلاح روغن دارچین) به دلیل خواص ضد دیابتی، ضد التهابی و گرما زایی به کاهش چربی های بدن و لاغری کمک می کند.
- زردچوبهخاصیت ضد التهابی، ترموژنز و افزاینده متابولیسم این ادویه پرکاربرد، از تجمع چربی ها در بدن جلوگیری نموده و از این طریق در کاهش وزن نقش کمکی دارد. 

- گارسینیا کامبوجیا: دانشمندان بیان نموده اند که گارسینیا کامبوجیا احتمالا از طریق فعال سازی بافت چربی قهوه ای و یا از طریق افزایش فعالیت پروتئین های دخیل در مصرف انرژی، باعث افزایش اثرات گرمازایی در بدن می شود. 
- قهوه سبز: کلروژنیک اسید موجود در دانه های قهوه سبز، با افزایش سوخت و ساز بدن از انتشار گلوکز به خون جلوگیری می کند. بدین ترتیب، بدن شروع به سوزاندن چربی اضافی نموده و در نهایت این فرایند به کاهش وزن منجر می شود. 
- چای سبز: کافئین و اپی گالو کاتچین گالات (EGCG) ترکیبات فعال زیستی موجود در چای سبز هستند. این مواد با رها سازی اسیدهای چرب ذخیره شده، آنها را به عنوان سوخت بدن در دسترس قرار می دهند. 

- گوارانا: این گیاه به عنوان یک منبع غنی از کافئین از طریق خاصیت ترموژنز سوخت و ساز بدن را افزایش می دهد. 
- جینسنگ: مطالعات نشان داده که جینسینگ و جین سنوزیدها می توانند با تحریک مسیر کیناز فعال شده با آدنوزین مونوفسفات، سطح سوخت و ساز بدن را بالا ببرند و انرژی بیشتری را بسوزانند. 

شما می توانید به طور روزانه، با گنجاندن این مواد در طبخ غذاها و تهیه دمنوش لاغری، شربت و معجونی برای بالا بردن سوخت و ساز بدن، از خواص آنها بهره ببرید. 

باید دقت نمود که استفاده بیش از حد از مواد غذایی افزاینده سوخت و ساز بدن ممکن است عوارض جانبی به همراه داشته باشد. بنابراین، توصیه بر این است که هر روز فقط تعدادی از آنها را انتخاب نموده و در مقادیر کم تا متوسط استفاده کنید.
برای اطمینان خاطر از اینکه دوز ایمنی از این گیاهان را استفاده می کنید، می توانید از مکمل های تایید شده، که دارای مقدار مناسبی از عصاره آنها هستند در کنار رژیم غذایی خود استفاده نمایید. 

 

بهترین قرص برای بالا بردن سوخت و ساز بدن

در اینجا چند نمونه از قوی ترین محصولات چربی سوز را خدمت شما معرفی می کنیم. 

اسلیم می نچرال ورلد

کپسول اسلیم می، حاوی پنج نوع عصاره گیاهی (چای سبز، گارسینیا کامبوجیا، فلفل سیاه، گوارانا و رودیولا) به همراه ماده معدنی کروم است. اسلیم می در بالا بردن سوخت و ساز بدن و در نتیجه کاهش وزن موثر بوده و می تواند به تنظیم سطح قند خون نیز کمک کند. همچنین، این مکمل به دلیل ترکیباتی که ارائه داده است، تاثیرات مثبتی بر کنترل اشتها نیز به همراه دارد. 

فت فری 6 فانتوم نوتریشن

کپسول فت فری 6 علاوه بر ترکیبات گیاهی موثر در افزایش سوخت و ساز پایه بدن، حاوی ال کارنیتین و کافئین برای افزایش سطح انرژی و چربی سوزی نیز است. عصاره فلفل قرمز، چای سبز و قهوه سبز، اثرات ترموژنز داشته و به کاهش چربی های اضافی بدن از طریق فرایند اکسیداسیون کمک می کنند. 

آنتی فت 500 میلی گرم دوبیس

همانطور که از نام این محصول پیداست، فرمولاسیون به کار رفته در آنتی فت از دو طریق افزایش لیپولیز (شکسته شدن چربی) و افزایش ترموژنز (بالا بردن حرارت بدن) می تواند به بالا بردن سوخت و ساز بدن و کاهش وزن کمک کند. همچنین، این مکمل در بهبود پروفایل لیپیدی نقش داشته و از سلول ها در برابر استرس اکسیداتیو محافظت می کند. 

ترمواسلیم

ترمو اسلیم، یک فراورده گیاهی چربی سوز بوده که حاوی دوز مناسبی از عصاره مورینگا، گارسینیا کامبوجیا، فلفل قرمز، فلفل سیاه، زردچوبه و کاری، به همراه کافئین و نیاسین است. این مکمل، در کنار عملکرد اصلی خود یعنی افزایش سوخت و ساز بدن، به کاهش احساس خستگی، تنظیم کلسترول خون و بهبود عملکرد فیزیکی ورزشکاران نیز کمک می کند.

راه های افزایش سوخت و ساز بدن برای لاغر شدن

در مسیر کاهش وزن، اصلاح سبک زندگی حرف اول را می زند.

دریافت خوراکی هایی که سوخت و ساز بدن را بالا میبرد، دوری از سیگار و الکل، محدود کردن قند ساده و چربی های ترانس در برنامه غذایی، داشتن فعالیت فیزیکی هوازی و استقامتی در کنار مصرف قرص سوخت و ساز بدن، همگی از راهکارهای چربی سوزی و افزایش سوخت و ساز بدن هستند. رعایت این نکات، شما را به سمت داشتن بدنی سالم تر و وزنی مطلوب تر هدایت می کند. 

 

خرید بهترین قرص افزایش سوخت و ساز بدن

هنگام خرید قرص برای بالا بردن سوخت و ساز بدن، توجه کردن به نکاتی مانند داشتن تاییدیه از سازمان غذا و دارو، وجود برچسب اصالت کالا بر روی بسته بندی و مشخص بودن مواد اولیه از نظر کیفیت و دوز ایمن، اهمیت ویژه ای دارد. 

بنابراین، برای داشتن خریدی مطمئن در مورد قرص افزایش سوخت و ساز بدن، به داروخانه های معتبر مراجعه نمایید. توجه کنید که این محصولات، OTC بوده و نیازی به داشتن نسخه پزشک برای خرید آنها نیست. 

داروخانه آنلاین داروکده، مجموعه کاملی از بهترین قرص ها برای بالا بردن سوخت و ساز بدن را ارائه نموده که می توانید با مطالعه خصوصیات هر یک از این مکمل ها در صفحه محصول و راهنمایی رایگان تیم علمی داروکده، درست ترین انتخاب را در این زمینه داشته باشید. 

مطالب مرتبط

نظرات خوانندگان

پس از تایید یا پاسخگویی سوالات و نظرات , از طریق اس ام اس مطلع خواهید شد .
کاربر گرامی ، جهت درج دیدگاه یا سوال لطفا ابتدا با نام کاربری خود وارد شوید و یا ثبت نام نمایید
لطفا کمی صبر کنید ...