• 0
 • افزودن به لیست علاقه مندی ها

نحوه مصرف ال کارنیتین برای لاغری

زهره فرخیان یکشنبه 26 شهریور 1402
2167

آنچه دراین مقاله می‌خوانید:

 • ال کارنیتین چیست؟
 • نقش ال کارنیتین در سلامتی
 • آیا ال کارنیتین برای لاغری خوب است؟
 • ال کارنیتین چگونه باعث لاغری می شود؟
 • نحوه مصرف ال کارنیتین برای لاغری
 • زمان مصرف ال کارنیتین برای لاغری
 • مقدار مصرف ال کارنیتین برای لاغری
 • عوارض قرص ال کارنیتین برای لاغری
 • با ال کارنیتین چقدر وزن کم می کنیم؟
 • بهترین قرص ال کارنیتین برای لاغری چیست؟

مدت زمان تقریبی مطالعه: 8 دقیقه

دغدغه انتخاب درست مکمل های ورزشی و محصولات لاغری تقریبا در میان تمام ورزشکاران و کسانی که از برنامه های کاهش وزن پیروی می کنند وجود دارد. 

خبر خوب این است که، هر نوع ورزشی که انجام می دهید و یا حتی اگر ورزشکار نیستید، می توانید از اثرات مکمل ال کارنیتین بهره ببرید.

اما چرا باید از ال کارنیتین استفاده نمود؟ مصرف ال کارنیتین برای بدن چه فوایدی دارد؟ آیا مصرف ال کارنیتین برای لاغری موثر است؟ در چه مواردی استفاده از آن توصیه نمی شود؟

در این مطلب با ما همراه شوید تا پس از شناخت ال کارنیتین و خواص آن، با بهترین روش مصرف ال کارنیتین برای لاغری آشنا شویم.  

 

ال کارنیتین چیست؟

ال کارنیتین که از نام لاتین Carnus به معنای گوشت گرفته شده است، در واقع به صورت طبیعی از دو آمینواسید لیزین و متیونین در بدن ساخته می شود. همچنین می توان آن را از طریق مکمل های غذایی نیز دریافت نمود.

ال کارنیتین به بدن کمک می کند تا انرژی مورد نیاز خود را از چربی ها بدست آورد. ال کارنیتین برای عملکرد قلب و مغز، حرکت عضلات و بسیاری از فرآیندهای دیگر، مهم است.

ممکن است این ترکیب در بدن به میزان کافی تولید نشود. همچنین قرار گرفتن فرد در برخی شرایط (مانند دورانی از زندگی که به انرژی بیشتری نیاز است، مصرف بعضی داروها، بیماری های زمینه ای و...) باعث مصرف بیشتر کارنیتین برای تبدیل چربی به انرژی می شود. در چنین شرایطی نیاز به دریافت ال کارنیتین نیز افزایش می یابد. بنابراین ممکن است لازم باشد این ترکیب را از منابع دیگری مانند مکمل الکارنیتین دریافت کنید. 

با کمبود کارنیتین، سلول هایی که برای تامین انرژی به اسیدهای چرب نیاز دارند عملکرد ضعیف تری خواهند داشت. 

به دلیل اهمیت این موضوع، ال کارنیتین یک ماده ضروری مشروط در نظر گرفته می شود. 

 

نقش ال کارنیتین در سلامتی

عملکردهای اصلی ال کارنیتین در بدن را می توان به صورت زیر بیان نمود:

 • انتقال اسیدهای چرب به داخل میتوکندری جهت تولید انرژی 

 • بهبود عملکرد فیزیکی حین فعالیت های ورزشی و روزمره

 • کاهش تجمع لاکتیک اسید در ماهیچه ها و رفع خستگی

 • افزایش متابولیسم چربی و کمک به کاهش وزن

 • حفظ سوخت ماهیچه و افزایش حجم عضلات

 • کاهش زمان ریکاوری عضلات پس از تمرین

 • خارج کردن سموم از سلول ها 

 • کمک به افزایش قدرت باروری مردان

 • بهبود عملکرد مغز و موثر در پیشگیری از آلزایمر

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص اینکه الکارنیتین چیست و چه کارهایی در بدن انجام می دهد، می توانید مقاله "همه چیز درباره کارنیتین" نوشته دکتر الهه عبدالهی دکترای تخصصی داروسازی را نیز مطالعه نمایید.

 

آیا ال کارنیتین برای لاغری خوب است؟

کاهش توده چربی و افزایش توده عضلانی بدن می تواند به داشتن تناسب اندام بهتر و بهبود سلامتی کلی انسان کمک کند. تحقیقات بسیاری در خصوص اثر ال کارنیتین بر روی وزن، BMI و چربی شکمی انجام شده است.

به طور کلی، مصرف ال کارنیتین توسط افراد ورزشکار، زنان مبتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک، زنان و مردان دارای اضافه وزن و چاقی و همچنین در مطالعات حیوانی، باعث افزایش چربی سوزی و کاهش وزن، BMI و توده چربی بدن شد.

همچنین، ال کارنیتین از طریق تسریع بازسازی عضلات به حفظ توده عضلانی نیز کمک می کند. 

ال کارنیتین چگونه باعث لاغری می شود؟

قرص ال کارنیتین، چربی های بدن را جمع کرده و اسیدهای چرب را به درون میتوکندری (نیروگاه سلولی) وارد می کند. این چربی ها در سلول اکسید شده و انرژی را به صورت ATP برای عملکرد سلول های بدن به ویژه سلول های ماهیچه ای فراهم می کند. این عمل ال کارنیتین می تواند هم در زمان استراحت و هم در زمان تمرین انجام شود.

بررسی ها نشان می دهد که دریافت مکمل ال کارنیتین می تواند اثر چربی سوزی ناشی از فعالیت های فیزیکی را افزایش دهد. بنابراین مصرف ال کارنیتین همراه با داشتن تمرین ورزشی، بیشترین تاثیر را در افزایش سوخت و ساز  و لاغری دارد. 

 

نحوه مصرف ال کارنیتین برای لاغری

ال کارنیتین به فرم های قرص، کپسول، شربت، پودر و ویال خوراکی تولید شده است. شما می توانید جهت بهره بردن از فواید ال کارنیتین از انواع فرم های دارویی موجود در بازار استفاده نمایید.

ال کارنیتین موجود به حالت مایع (ویال یا شربت) جذب سریع تری دارد و برای استفاده توسط ورزشکاران یک مزیت به شمار می رود. 

در اینجا چند نمونه از بهترین مکمل های ال کارنیتین پیشنهادی (بر اساس فرم دارویی) آورده شده است:

 قرص ال کارنیتین برای لاغری: 

- ال کارنیتین 1000 کارن  

- ال کارنیتین و آ ال آ یوروویتال

محلول ال کارنیتین برای لاغری:

- ویال ال کارنیتین 1000 میلی گرم بی اس کی

- ال کارنیتین یوروویتال 2000 لیکوئید

شربت ال کارنیتین برای لاغری: 

- ال کارنیتین پلاس لیکوئید یوروویتال

پودر ال کارنیتین برای لاغری:

- ساشه ال کارنیتین 1000 و ویتامین ب 12 بی اس کی

- ساشه ال کارنیتین 1000 دایرکت یوهلث

 

زمان مصرف ال کارنیتین برای لاغری

بهترین زمان خوردن قرص ال کارنیتین برای لاغری و بهبود عملکرد ورزشی پیش از انجام تمرینات ورزشی است. شما می توانید 30 تا 60 دقیقه قبل از شروع ورزش از قرص ال کارنیتین برای افزایش اثر چربی سوزی و انرژی حین تمرین استفاده نمایید. 

در صورتی که سیستم گوارشی حساس تری دارید، می توانید ال کارنیتین برای لاغری را بعد از مصرف وعده یا میان وعده های غذایی (با معده پر) مصرف کنید. 

مقدار مصرف ال کارنیتین برای لاغری

طبق نتایج تحقیقاتی که صورت گرفته، دریافت روزانه 2000 تا 3000 میلی گرم ال کارنیتین به صورت خوراکی در روز برای بزرگسالان، می تواند اثرات خود را به همراه داشته باشد. همچنین این مقدار مصرف برای اکثر افراد قابل تحمل و ایمن است.

شما می توانید از دوزهای کمتر (1000 میلی گرم) شروع کنید و به تدریج آن را تا 3 گرم در روز افزایش دهید.

توصیه می شود جهت تعیین اینکه آیا کودک به ال کارنیتین نیازی دارد یا خیر و اینکه می بایست با چه دوزی مصرف شود، حتما ابتدا با پزشک مشورت کنید. در غیر این صورت از آنجایی که ایمن بودن آن برای سنین پایین تر تایید نشده است، از مصرف ال کارنیتین برای کودکان خودداری نمایید.

 

عوارض قرص ال کارنیتین برای لاغری

مصرف ال کارنیتین برای لاغری و سایر موارد، در دوزهای توصیه شده (کمتر از 3000 میلی گرم در روز) عارضه خاصی به همراه ندارد. اما مصرف بیشتر از این میزان ممکن است به خوبی تحمل نشده و باعث بروز ناراحتی های گوارشی و ایجاد بوی ماهی شود.

ال کارنیتین برای چه کسانی منع مصرف دارد؟ ممکن است استفاده از ال کارنیتین در افرادی که دچار اختلالات تیروئیدی هستند، کسانی که سابقه تشنج دارند و همچنین مبتلایان به نارسایی های کلیوی، باعث شدیدتر شدن بیماری شود و یا با داروهای مصرفی تداخل داشته باشد. بنابراین ال کارنیتین برای این افراد منع مصرف دارد و تنها در صورت تجویز یا اجازه پزشک می توانند آن را مصرف کنند.

توصیه می شود قرص ال کارنیتین را با رعایت فاصله زمانی از سایر داروها استفاده کنید و لیست تمامی داروهای مصرفی خود را به پزشک یا داروساز ارائه دهید.

مصرف ال کارنیتین در دوران بارداری و شیردهی نیز توصیه نمی شود. 

 

سوالات متداول

1- با ال کارنیتین چقدر وزن کم می کنیم؟

همانطور که در متن مقاله توضیح داده شد، بیشترین تاثیر ال کارنیتین برای لاغری زمانی است که مصرف آن با تمرینات ورزشی مناسب همراه شود. از آنجایی که سرعت و میزان کاهش وزن به عوامل بسیار مختلفی مانند رژیم غذایی، فعالیت فیزیکی، سن فرد، ژنتیک و... بستگی دارد، نمی توان به طور دقیق پیش بینی نمود که ال کارنیتین چقدر وزن کم می کند.

قرص الکارنیتین می تواند به تسریع روند کاهش وزن در کنار رعایت سایر موارد موثر، از طریق افزایش چربی سوزی کمک کند. 

2- بهترین قرص ال کارنیتین برای لاغری چیست؟

انتخاب مکمل ال کارنیتین مناسب برای کاهش وزن و هر هدف دیگری که از مصرف آن دارید، باید با توجه به دوز و فرم دارویی مورد نیاز شما صورت گیرد. شما در این خصوص می توانید با توجه به میزان فعالیت خود و همچنین مشورت با مشاور تغذیه تصمیم به انتخاب بهترین الکارنیتین برای لاغری بگیرید. 

همچنین شما عزیزان می توانید با تیم علمی داروخانه آنلاین داروکده (متشکل از داروسازان متخصص و کارشناسان ارشد تغذیه) ارتباط برقرار کرده تا راهنمایی های مربوطه را جهت خرید ال کارنیتین برای لاغری، میزان و نحوه مصرف، بهترین زمان استفاده، تداخلات احتمالی و... دریافت نمایید.

 

جمع بندی

نکته ای که در پایان باید به آن توجه نمود این است که، با وجود اثرات کمک کننده الکارنیتین در تولید انرژی از چربی ها و به اصطلاح کمک به سوزاندن اسیدهای چرب موجود در بدن، نمی توان از آن (مانند سایر مکمل های کاهش وزن) انتظار معجزه داشت!

برای داشتن بدنی سالم تر و خوش اندام تر، سبک زندگی خود را با رعایت برنامه غذایی صحیح، داشتن فعالیت فیزیکی مناسب و دوری از الکل، سیگار و هله هوله هایی که فاقد ارزش غذایی هستند و تنها باعث دریافت کالری مازاد می شوند، تغییر دهید. 

مطالب مرتبط

نظرات خوانندگان

پس از تایید یا پاسخگویی سوالات و نظرات , از طریق اس ام اس مطلع خواهید شد .
کاربر گرامی ، جهت درج دیدگاه یا سوال لطفا ابتدا با نام کاربری خود وارد شوید و یا ثبت نام نمایید
لطفا کمی صبر کنید ...