• 0
  • افزودن به لیست علاقه مندی ها

برای هضم غذا چی بخوریم؟

زهرا قباخلو شنبه 25 آذر 1402
2420

غذا حاوی تمامی مواد مغذی مورد نیاز بدن برای سلامتی است که این مواد مغذی به صورت ترکیبات بزرگ و پیچیده، به هم متصل شده اند. در طول هضم، بدن این ترکیبات را به قسمت‌های کوچک تر تبدیل می‌کند و به این صورت، امکان استفاده از آن‌ها را فراهم می‌کند.

در این مقاله از مجله داروکده به بررسی نحوه هضم غذا از زمانی که وارد بدن می‌شود تا زمانی که از آن خارج می‌شود، می‌پردازیم و در نهایت بهترین قرص معده برای هضم غذا را به شما معرفی می‌کنیم.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:
- دستگاه گوارش چیست؟
- نحوه عملکرد دستگاه گوارش
- نکاتی برای تقویت هضم غذا
- بیماری‌های گوارشی
- برای هضم بهتر غذا چه کنیم؟
- دبهترین قرص معده برای هضم غذا
- ترکیبات قرص دایجستیو اید
- مزیت‌های قرص دایجستیو اید
- زمان تقریبی مطالعه: 12 دقیقه

 

دستگاه گوارش چیست؟

دستگاه گوارش شبکه ای از اندام‌هاست که به هضم و جذب غذا کمک می‌کند و شامل سیستم گوارش و سیستم صفراوی است. دستگاه گوارش مجموعه ای از اندام‌های تو خالی است که به هم متصل هستند و از دهان شروع و به مقعد منتهی می‌شود. سیستم صفراوی شبکه ای از سه اندام است که صفرا و آنزیم‌ها را از طریق مجاری صفراوی به دستگاه گوارش می‌رساند.

سیستم گوارش به گونه ای منحصر به فرد برای تبدیل غذا به مواد مغذی و انرژی مورد نیاز بدن ساخته شده است. هضم غذا برای سالم ماندن بدن و عملکرد صحیح آن ضروری است. دستگاه گوارش غذایی که می‌خورید را هضم و مواد مغذی آن را جذب می‌کند تا برای تولید انرژی و رشد و ترمیم سلول‌ها مورد استفاده قرار گیرند.

 

چه اندام‌هایی دستگاه گوارش را تشکیل می‌دهند؟

اندام‌های اصلی که دستگاه گوارش را تشکیل می‌دهند، به عنوان لوله گوارشی شناخته می‌شوند که شامل دهان، مری، معده، روده باریک، روده بزرگ و مقعد هستند. پانکراس، کیسه صفرا و کبد که سیستم صفراوی را تشکیل می‌دهند، به اندام‌های لوله گوارشی کمک می‌کنند.

نحوه عملکرد دستگاه گوارش

- دهان: دهان بخش ابتدایی دستگاه گوارش است. در واقع، فرایند هضم غذا قبل از اینکه لقمه غذا را بخورید شروع می‌شود. با دیدن غذا و استشمام بوی آن غدد بزاقی شما شروع به فعالیت می‌کنند. پس از آن، غذا برای هضم راحت تر، توسط دندان‌ها به قطعات کوچک تر تقسیم می‌شود. بزاق مترشحه از غدد بزاقی با غذا مخلوط می‌شود و جویدن و بلع آن را راحت‌تر می‌کند. بزاق همچنین حاوی آنزیم‌هایی است که شروع به هضم کربوهیدرات‌های غذا می‌کنند. هنگامی که لقمه غذا را قورت می‌دهید، زبان آن را به سمت حلق و مری هدایت می‌کند. در این هنگام، اپی گلوت روی نای جمع می‌شود تا از ورود غذا به نای و خفگی جلوگیری کند.

- مری: مری که در گلو و در کنار نای قرار دارد، هنگام بلع، غذا را از دهان دریافت می‌کند. مجموعه ای از انقباضات عضلانی به نام حرکات پریستالسیس در مری غذا را به معده می‌رساند. اما ابتدا یک عضله حلقه مانند در انتهای مری به نام اسفنکتر تحتانی مری باید منبسط شود تا غذا وارد معده شود. سپس این اسفنکتر منقبض شده و از بازگشت محتویات معده به مری جلوگیری می‌کند. اگر این انقباض رخ ندهد، این محتویات به مری بازمی‌گردند و بازگشت اسید و سوزش سر دل اتفاق می‌افتد.

- معده: معده یک اندام تو خالی است که غذا را هنگامی که با آنزیم‌های معده مخلوط می‌شود، در خود نگه می‌دارد. این آنزیم‌ها روند تجزیه مواد غذایی به شکل قابل استفاده را ادامه می‌دهند. سلول‌های مخاطی معده اسید و آنزیم‌های قوی ترشح می‌کنند که مسئول فرایند تجزیه غذا هستند. این اسید می‌تواند به سلول‌های پوشش معده آسیب برساند، بنابراین برخی سلول‌ها برای محافظت از این پوشش، مخاط را تولید می‌کنند. وقتی محتویات معده به قدر کافی پرازش شد، این محتویات از پیلور وارد روده باریک می‌شود.

- روده باریک: روده باریک از سه بخش دوازدهه، ژژنوم و ایلئوم تشکیل شده و با آنزیم‌های آزاد شده توسط پانکراس و صفرا از کبد غذا را تجزیه می‌کند. حرکات پریستالسیس در این اندام نیز غذا را به جلو می‌راند و آن را با شیره‌های گوارشی کبد و پانکراس مخلوط می‌کند. روده باریک یک فرد بالغ حدود 5 متر طول دارد و از خم‌ها و چین‌های زیادی تشکیل شده است. این سطح بزرگ، به پروتئین‌ها، اسیدهای چرب، قندها، ویتامین‌ها و موادمعدنی کمک می‌کند تا از دیواره آن به خون جذب شوند. بیشتر هضم شیمیایی پروتئین‌ها، چربی‌ها و کربوهیدرات‌ها در روده باریک اتفاق می‌افتد.

دوازدهه اولین بخش روده باریک است. این بخش، بیشتر مسئول ادامه فرایند تجزیه غذا است. ژژنوم و ایلئوم که بخش‌های پایینی روده هستند، عمدتا مسئول جذب مواد مغذی به داخل خون هستند. محتویات روده باریک در ابتدا به صورت نیمه جامد است و در انتها به شکل مایع از این اندام خارج می‌شود. آب، صفرا، آنزیم‌ها و مخاط به این تغییر قوام کمک می‌کنند. هنگامی که مواد مغذی غذا جذب شدند و باقیمانده غذا از روده باریک عبور کرد، مواد باقیمانده وارد روده بزرگ می‌شود.

- پانکراس: پانکراس یا لوزالمعده آنزیم‌های گوارشی را که پروتئین‌ها، چربی‌ها و کربوهیدرات‌ها را تجزیه می‌کنند، به دوزادهه ترشح می‌کند. پانکراس همچنین انسولین را تولید و آن را مستقیما به خون ترشح می‌کند. انسولین هورمون اصلی در بدن برای متابولیسم قند است.

- کبد: کبد وظایف زیادی در بدن دارد اما وظیفه اصلی آن در دستگاه گوارش، پردازش مواد مغذی جذب شده از روده باریک است. صفرای ترشح شده از کبد به روده باریک نیز نقش مهمی در هضم چربی‌ها و برخی ویتامین‌ها دارد. کبد کارخانه شیمیایی بدن است. به این معنا که مواد خام جذب شده توسط روده را می‌گیرد و با آن‌ها تمام مواد شیمیایی مختلفی را که بدن برای عملکرد صحیح خود به آن‌ها نیاز دارد، می‌سازد. کبد همچنین مواد شمیایی مضر را سم زدایی می‌کند.

- کیسه صفرا: کیسه صفرا، صفرا را از کبد جمع و ذخیره می‌کند. سپس آن را به دوازدهه آزاد می‌کند تا به هضم و جذب چربی‌ها کمک کند.

- روده بزرگ: روده بزرگ مسئول پردازش مواد زائد است تا تخلیه روده آسان شود. روده بزرگ، روده باریک را به رکتوم یا راست روده متصل می‌کند. روده بزرگ از سکوم، کولون بالا رونده (در سمت راست)، کولون عرضی، کولون پایین رونده (در سمت چپ) و کولون سیگموئید تشکیل شده است که به راست روده متصل می‌شود. فیبر هضم نشده با مخاط و باکتری‌های روده مخلوط می‌شود. این باکتری‌ها بخشی از این فیبر را تجزیه می‌کنند تا محیط روده را سالم نگه دارند. 

مدفوع یا مواد باقیمانده از گوارش، ابتدا به صورت مایع و سپس به صورت جامد از روده بزرگ به وسیله حرکات پریستالسیس عبور می‌کند. با عبور مدفوع از روده بزرگ، آب از آن خارج می‌شود. مدفوع در کولون سیگموئید ذخیره می‌شود تا زمانی که یک حرکت توده ای آن را یک یا دو بار در روز از طریق مقعد خارج کند.

به طور معمول حدود 36 ساعت طول می‌کشد تا مدفوع از روده بزرگ عبور کند. مدفوع عمدتا از باقیمانده غذا و باکتری‌ها تشکیل شده است. این باکتری‌های خوب چندین عملکرد مفید از جمله سنتز ویتامین‌های مختلف، پردازش مواد زائد و ذرات غذا و محافظت در برابر باکتری‌های مضر را انجام می‌دهند. هنگامی که کولون پایین رونده پر می‌شود، محتویات خود را به درون رکتوم تخلیه می‌کند تا فرایند دفع آغاز شود.

- رکتوم:  یک محفظه مستقیم و 20 سانتی متری است که کولون را به مقعد متصل می‌کند. هنگامی که مدفوع به سمت راست روده یا رکتوم حرکت می‌کند، اعصاب دیواره آن پیام پر بودن رکتوم را ارسال می‌کنند و حس اجابت مزاج را تحریک می‌کنند.

- مقعد: مقعد آخرین قسمت دستگاه گوارش است. این کانال 5 سانتی متری از عضلات کف لگن و دو اسفنکتر داخلی و خارجی تشکیل شده است. دفع مدفوع شامل دو نوع از حرکات است. اولین مورد که به طور خودکار اتفاق می‌افتد و شخص کنترلی روی آن ندارد، انبساط عضلات صاف در اسفنکتر داخلی مقعد است. دومین مورد که در کنترل فرد است، انبساط آگاهانه عضلات اسفنکتر خارجی است. هرچه مدفوع مدت بیشتری در روده بزرگ بماند، بدن آب بیشتری از آن جذب می‌کند که می‌تواند منجر به مدفوع خشک و یبوست شود.

 

نکاتی برای هضم سالم

- نوشیدن آب فراوان
- پیروی از یک رژیم غذایی متعادل با مقدار زیادی میوه، سبزیجات و فیبر کامل
- پرهیز از تاخیر در دفع در صورت امکان
- فعالیت بدنی منظم
- رعایت بهداشت مواد غذایی و پخت و پز مانند شستن دست‌ها و پخت کامل تخم مرغ، گوشت و ماهی قبل از خوردن آن‌ها
- مراجعه به پزشک در صورت تغییر عادات گوارشی 

 

بیماری‌ها و اختلالات گوارشی

شرایط موقت و بیماری‌ها و اختلالات طولانی مدت یا مزمنی وجود دارند که دستگاه گوارش را تحت تاثیر قرار می‌دهند. ابتلای گاه به گاه به شرایطی مانند یبوست، سوزش سر دل یا اسهال، طبیعی و معمول است. اما اگر اغلب به این مشکلات گوارشی دچار هستید، حتما با متخصص مربوطه برای بررسی شرایط در تماس باشید چون این شرایط می‌تواند علامت بیماری یا اختلال جدی تری باشد که نیاز به درمان و مداخله پزشکی دارد.

اختلالات و بیماری‌های کوتاه مدت یا مزمن که دستگاه گوارش را تحت تاثیر قرار می‌دهند، عبارت اند از:

- سوء‌هاضمه: سوء‌هاضمه یا ناراحتی معده، احساس ناراحتی در قسمت بالای شکم است. علائم سوء‌هاضمه شامل درد شکمی، نفخ، احساس سیری بلافاصله پس از شروع به غذا خوردن و سوزش در معده و بالای شکم است. جهت کسب اطلاعات جامع تر پیرامون علل، علائم و درمان سوء‌هاضمه می توانید به مقاله سوءهاضمه و درمان‌های خانگی تالیف و ترجمه خانم دکتر افروز محمد قلی بیکی در مجله داروکده مراجعه نمایید.

- یبوست: یبوست زمانی اتفاق می‌افتد که کمتر از حالت معمول خود اجابت مزاج کنید. وقتی دچار یبوست هستید، مدفوع معمولا حالت خشک دارد و دفع آن دشوار و همراه با درد صورت می‌گیرد.

- اسهال: اسهال زمانی اتفاق می‌افتد که مدفوع نرم و آبکی باشد. اسهال می‌تواند علت‌های گوناگونی از جمله عفونت باکتریایی داشته باشد اما گاهی نیز علت آن ناشناخته است. سایر علل شایع اسهال عبارت اند از عفونت‌های ویروسی، مسمومیت غذایی، برخی داروها، عدم تحمل غذایی و اختلالات گوارشی مانند سندرم روده تحریک پذیر.

- سوزش سر دل: سوزش سر دل یک احساس سوزش ناخوشایند در قفسه سینه است که می‌تواند به سمت گلو حرکت کند و زمانی اتفاق می‌افتد که اسید معده به سمت مری برمی‌گردد.

- هموروئید: هموروئید وریدهای بزرگ و متورمی هستند که داخل و خارج مقعد و رکتوم تشکیل می‌شوند. هموروئید می‌تواند دردناک و ناراحت کننده باشد و همچنین به خونریزی مقعدی منجر شود.

- گاستروانتریت: گاستروانتریت که به آن آنفلوانزای معده نیز می‌گویند، یک عفونت معده و قسمت بالای روده باریک است که معمولا توسط ویروس ایجاد می‌شود. معمولا کمتر از یک هفته طول می‌کشد و سالانه میلیون‌ها نفر به آن مبتلا می‌شوند. 

- زخم گوارشی: زخم گوارشی، زخمی است که در پوشش مری، معده یا روده باریک ایجاد می‌شود. شایع ترین علل ایجاد زخم گوارشی، عفونت با باکتری هلیکوباکتر پیلوری و استفاده طولانی مدت از داروهایضد التهابی مانند ایبوپروفن است. 

- سنگ کیسه صفرا: سنگ‌های صفراوی قطعات کوچکی از مواد جامد هستند که از مایع گوارشی که در کیسه صفرا جمع می‌شود، تشکیل شده اند.

- GERD (رفلاکس اسید مزمن): بیماری رفلاکس معده به مری، وضعیتی است که در آن محتویات حاوی اسید در معده به مری نشت می‌کند. 

- IBS: سندروم روده تحریک پذیر یا IBS وضعیتی است که در آن عضله کولون بیشتر یا کمتر از حالت معمول منقبض می‌شود. افراد مبتلا به سندروم روده تحریک پذیر، نفخ، درد شکم و اسپاسم را تجربه می‌کنند.

- عدم تحمل لاکتوز: افراد مبتلا به عدم تحمل لاکتوز، قادر به هضم لاکتوز، قند موجود در شیر و سایر لبنیات نیستند.

- دیورتیکولوز و دیورتیکولیت: دیورتیکولوز و دیورتیکولیت دو وضعیتی هستند که در روده بزرگ رخ می‌دهند. در هر دو این وضعیت‌ها، برجستگی‌هایی در دیواره روده بزرگ ایجاد می‌شود.

- سرطان: سرطان‌هایی که اندام‌ها و بافت‌های گوارشی را درگیر می‌کنند، سرطان‌های دستگاه گوارش نامیده می‌شوند و انواع مختلفی دارند. شایع ترین سرطان‌های دستگاه گوارش شامل سرطان مری، سرطان معده، سرطان روده بزرگ و رکتوم (کولورکتال)، سرطان پانکراس و سرطان کبد است.

- بیماری کرون: بیماری کرون یک شکل مادام العمر از بیماری التهابی روده (IBD) است که دستگاه گوارش را تحریک می‌کند.

- بیماری سلیاک: بیماری سلیاک یک اختلال خود ایمنی است که می‌تواند به روده باریک آسیب برساند. این آسیب زمانی اتفاق می‌افتد که فرد مبتلا به سلیاک، گلوتن، پروتئین موجود در گندم، جو و چاودار را مصرف کند.

 

برای هضم غذا چه باید کرد؟

اگر برای شما سوال است که برای هضم سریع غذا چه کنیم و چگونه از این بیماری‌های گوارشی پیشگیری کنیم، راهنمای زیر را مطالعه فرمایید.

- آب بیشتری بنوشید.

آب کمک می‌کند که غذا در دستگاه گوارش راحت تر جریان پیدا کند. مقدار کم آب در بدن یکی از دلایل شایع یبوست است.

- فیبر را در رژیم غذایی خود بگنجانید.

فیبر برای هضم غذا مفید است و به تنظیم حرکات روده کمک می‌کند. حتما فیبر محلول و نامحلول را در رژیم غذایی خود بگنجانید. مصرف مواد غذایی فیبردار با بیشتر کردن حجم مدفوع و نرم شدن آن در بهبود یبوست و پیشگیری از آن نیز موثر است.

- رژیم غذایی متعادل داشته باشید.

حتما هر روز چندین وعده میوه و سبزیجات استفاده کنید. به جای غلات فرآوری شده از غلات کامل استفاده کنید و به طور کلی از خوردن غذاهای فرآوری شده اجتناب کنید. مرغ و ماهی را بیشتر از گوشت قرمز انتخاب کنید و مقدار شکر مصرفی خود را محدود کنید. 

- غذاهای حاوی پروبیوتیک و یا مکمل‌های پروبیوتیک مصرف نمایید.

پروبیوتیک‌ها باکتری‌های خوبی هستند که با باکتری‌های مضر روده مقابله می‌کنند. مصرف پروبیوتیک‌ها بعد از مصرف آنتی بیوتیک‌ها می‌تواند مفید واقع شود، زیرا آنتی بیوتیک‌ها باکتری‌های خوب را نیز در کنار باکتری‌های مضر از بین می‌برند. 

- با دقت غذا بخورید و غذا را خوب بجوید.

آهسته غذا خوردن به بدن زمان می‌دهد تا غذا را به درستی هضم کند. همچنین به بدن اجازه می‌دهد تا نشانه‌هایی مبنی بر سیری برای شما ارسال کند. جویدن کامل غذا مهم است زیرا باعث اطمینان از وجود بزاق کافی برای هضم غذا می‌شود. خوب جویدن غذا همچنین جذب مواد مغذی موجود در غذا را برای دستگاه گوارش راحت‌تر می‌کند.

- فعالیت بدنی داشته باشید.

فعالیت بدنی و جاذبه به حرکت غذا در دستگاه گوارش کمک می‌کند. به عنوان مثال، پیاده روی بعد از خوردن یک وعده غذایی می‌تواند به بدن کمک کند تا غذا را راحت تر هضم کند.

- از مصرف الکل و سیگار بپرهیزید.

الکل می‌تواند میزان اسید معده شما را افزایش دهد و باعث سوزش سر دل، رفلاکس اسید و زخم معده شود. سیگار کشیدن خطر ابتلا به رفلاکس اسید را تا  دو برابر افزایش می‌دهد. نتایج تحقیقات نشان داده است که علائم بیماری در افرادی که مشکلات گوارشی دارند، با ترک سیگار بهبود پیدا می‌کند.

- استرس خود را مدیریت کنید.

استرس با مشکلات گوارشی از جمله یبوست، اسهال و IBS در ارتباط است.

- از مکمل‌ها کمک بگیرید.

برخی از افراد آنزیم‌های گوارشی کافی ندارند و یا بدن آن‌ها آنزیم‌ها را آنطور که باید ترشح نمی‌کند. در نتیجه آن‌ها نمی‌توانند برخی از مواد غذایی را تجزیه کنند و از مواد مغذی استفاده کنند. مکمل‌های حاوی آنزیم‌های گوارشی در این مواقع به کمک شما می‌آیند.

حالا که به تفصیل با دستگاه گوارش و نحوه عملکرد آن آشنا شدیم، وقت آن رسیده تا بهترین قرص معده برای هضم غذا را به شما معرفی نماییم.

 

برای هضم غذا چه قرصی بخوریم؟

دایجستیو اید دارای ترکیبی کامل و منحصر به فرد از آنزیم‌های گوارشی با منشا گیاهی، آنتی اسید کربنات کلسیم و فروکتوالیگوساکاریدها است. این محصول با برند نچرال ورلد تحت لیسانس شرکت NASCO آمریکا در ایران، تولید می‌گردد. شرکت NASCO از به روز ترین دانش علمی و پیشرفته ترین تجهیزات منطبق با cGMP، جهت تولید مکمل‌های با کیفیت برتر در ایالات متحده آمریکا و سایر نقاط جهان استفاده کرده و یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این شرکت معتبر، فعالیت در راستای بهبود مستمر است.

ترکیبات دایجستیو اید

- آنزیم‌های گوارشی (DigeZyme ®)

ترکیبی از 5 آنزیم گوارشی آمیلاز، پروتئاز، لاکتاز، لیپاز و سلولاز به هضم بهتر کمک شایانی می‌نماید. این ترکیب در قرص جویدنی دایجستیو اید به فرم پتنت با نام DigeZyme ® به کار رفته که توسط شرکت سابینسا در ایالات متحده آمریکا ساخته می‌شود. این کمپلکس از آنزیم‌های با تاثیر گسترده، فاقد گلوتن، بدون اصلاح ژنتیکی  و با منشا گیاهی تشکیل شده است. این مجموعه آنزیمی به تجزیه و هضم کربوهیدرات‌ها، لاکتوز، فیبرهای سلولزی، چربی‌ها و پروتئین‌ها کمک می‌کند. DigeZyme® نسبت به اسید معده مقاوم بوده و در حضور اسید معده خاصیت خود را از دست نمی‌دهد.  

یک مطالعه تصادفی شده، دوسو کور و کنترل شده با دارونما که در مجله Medicinal Foods منتشر شده است، شواهد بالینی را ارائه می‌دهد که از ایمنی و تاثیر و کارایی کمپلکس آنزیمی DigeZyme ® در کنترل علائم سوء‌هاضمه در بیماران مبتلا به سوء‌هاضمه عملکردی حمایت می‌کند. 

 

- کربنات کلسیم

کلسیم کربنات که به عنوان آنتی اسید در دایجستیو اید به کار رفته به سرعت pH را افزایش داده و علائم رفلاکس و افزایش اسید معده را کاهش می‌دهد. طبق تحقیقات، مصرف کربنات کلسیم به صورت قرص جویدنی، با سرعت و قدرت بیشتری در تسکین علائم رفلاکس تاثیرگذار خواهد بود.

 

- فروکتوالیگوساکارید (FOS)

فروکتوالیگوساکاریدهای کوتاه زنجیر نوعی از فیبرهای رژیمی هستند که به سلامت دستگاه کوارش کمک می‌کنند. این فیبر از ترکیبات پری بیوتیک بوده و باکتری‌های مفید پروبیوتیک موجود در روده را تغذیه و تقویت می‌کند. همچنین از بروز وضعیت‌هایی مانند یبوست جلوگیری می‌کند.

 

نقش آنزیم‌های به کار رفته در دایجستیو اید با طعم توت طبیعی

- آلفا آمیلاز: تجزیه کربوهیدرات‌ها از جمله نشاسته، گلیکوژن و پلی ساکاریدها
- سلولاز: تجزیه سلولز و کیتین و کمک به آزاد سازی ریزمغذی‌های میوه‌ها و سبزیجات
- لاکتاز: تجزیه لاکتوز (پروتئین شیر) و مفید برای افراد مبتلا به عدم تحمل لاکتوز
- لیپاز: تجزیه لیپیدها و حمایت از عملکرد سالم کیسه صفرا
- پروتئاز: تجزیه پروتئین‌ها و پپتیدها و حمایت از عملکرد سیستم ایمنی

مزیت‌های دایجستیو اید

- اثرگذاری مناسب در بهبود سوء‌هاضمه و رفلاکس
- تولید شده تحت لیسانس آمریکا
- دارای ترکیب منحصر به فرد از آنتی اسید سریع الاثر و آنزیم‌های گوارشی
- دارای 5 نوع آنزیم گوارشی با منشا کاملا گیاهی
- دارای فیبر پری بیوتیک FOS و موثر در تقویت رشد بیفیدوباکترها
- قابل استفاده برای جلوگیری از علائم گوارشی آزار دهنده در افراد مبتلا به عدم تحمل لاکتوز
- فاقد گلوتن و مناسب برای افراد مبتلا به سلیاک
- مقاوم به اسید معده
- به فرم قرص جویدنی و سهولت در مصرف
- فاقد شکر و بدون کالری
- با طعم توت طبیعی و بسیار خوش طعم

سخن پایانی

شاید تقریبا همه افراد گاه به گاه یک دوره رفلاکس اسید را تجربه کرده باشند. رفلاکس اسید ممکن است بعد از یک وعده غذایی حجیم یا دراز کشیدن بلافاصله بعد از غذا خوردن اتفاق بیفتد. در این هنگام اسید معده به سمت مری بالا می‌آید و باعث احساس سوزش سر دل و سایر علائم می‌شود. همچنین اسید، بافت‌های داخل مری را ملتهب و تخریب می‌کند.

رفلاکس گاه به گاه، اذیت کننده است اما یک بیماری محسوب نمی‌شود. اما بعضی از افراد همیشه دچار رفلاکس اسید و سوء‌هاضمه هستند. رفلاکس اسید مزمن و سوءهاضمه می‌تواند کیفیت زندگی را تحت تاثیر قرار دهد و همچنین بافت‌های دستگاه گوارش را تخریب کند. شما با انتخاب یک قرص برای هضم غذا و خنثی سازی اسید معده، می‌توانید راحتی و آرامش را به زندگی خود بازگردانید.

در این مقاله از داروکده با دایجستیو اید و فرمولاسیون منحصر به فرد آن بیشتر آشنا شدیم. اگر شما هم گاه به گاه از مشکلات گوارشی و سوءهاضمه رنج می برید، می‌توانید دایجستیو اید را از طریق داروخانه آنلاین داروکده تهیه نمایید. این قرص هضم غذا، یک فرآورده OTC بوده و نیازی به تجویز توسط پزشک ندارد. همچنین با خرید این مکمل از داروکده، قبل، حین و پس از خرید، از خدمات تیم پشتیبانی و مشاوره رایگان تیم علمی داروکده بهره‌مند شوید.

مطالب مرتبط

نظرات خوانندگان ( 2 نظر )

پس از تایید یا پاسخگویی سوالات و نظرات , از طریق اس ام اس مطلع خواهید شد .
کاربر گرامی ، جهت درج دیدگاه یا سوال لطفا ابتدا با نام کاربری خود وارد شوید و یا ثبت نام نمایید
سهیلا چراغی 1402/11/24 - 08:57

مطالب عالی وکامل و جامع بود . سپاسگزارم. فقط یک سوال حدودچهارده سال هست که( از سن 27 سالگی) کیسه صفرا را طی عمل جراحی برداشتم و حدود یک سال دایجستیو به دستور پزشک استفاده کردم و همیشه مشکلات معده و روده تحریک پذیر هم همچنان دارم. خونریزی خفیف معده دو بار داشتم . تقریبا ده کیلو اضافه وزن دارم . اما مشکل در استفاده از قرص دایجستیو به خاطر جویدنی بودن آن هست آیا داروی دیگر با همین کاربرد قوی هست

داروکده 1402/11/25 - 10:34

باسلام

کاربر گرامی، در حال حاضر در بین محصولات موجود، دایجستیواید در این مورد بهترین انتخاب برای شما می باشد در صورت مشکل در جویدن محصول می توانید قرص را خرد نموده و با غذا مخلوط نموده و میل نمایید.

 

  با تشکر - دکتر داروساز داروکده

حمید محسنی 1402/11/22 - 19:45

خیلی ممنون اطلاعات بسیار مفیدی در مورد دستگاه گوارش در اختیار بنده قرار گرفت🙏

لطفا کمی صبر کنید ...