• 0
  • افزودن به لیست علاقه مندی ها

بهترین شربت افزایش قد کودکان خارجی

زهرا قباخلو سه شنبه 18 مهر 1402
11410

باید به کودکم مکمل بدهم یا نه؟

شاید شما هم وقتی در حال برگشت از مطب پزشک یا خانه های بهداشت هستید، یا وقتی کودک خود را در کنار هم ‌بازی‌ هایش دیده اید، به این سوال فکر کرده باشید.

جامعه امروزی ما به قد بلند و لاغر بودن ارزش زیادی می دهد. این ساختار فیزیکی ایده آل (!) از کودکی در ذهن افراد تقویت شده و روی تمایل نوجوانان به نزدیک تر شدن به استانداردهای زیبایی رایج تاثیر می گذارد. فارغ از درستی و نادرستی این ارزش گذاری ها، اهمیت مسئله قد تنها در ظاهر افراد خلاصه نمی شود. این مسئله می تواند روی احساس کودکان و نوجوانان نسبت به خودشان و توانایی ها و شکوفایی آن ها تاثیرگذار باشد. تغذیه، نقش مهمی در افزایش قد کودکان دارد. تغذیه کودکان در سنین رشد، باید به مقدار کافی و متناسب با نیاز بدن آن ها باشد.

در این مقاله بهترین شربت افزایش قد کودکان خارجی را به شما معرفی می کنیم. این شربت افزایش قد کودکان، تکمیل کننده یک رژیم غذایی متعادل برای حفظ سلامت و دستیابی به حداکثر رشد قدی ممکن است.

 

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

  • ویتامین های موثر در افزایش قد کودکان
  • مواد معدنی موثر در رشد قدی کودکان
  • تاثیر ال آرژنین در افزایش قد کودک
  • ورزش برای افزایش قد کودکان
  • درمان پزشکی برای افزایش قد
  • بهترین شربت افزایش قد کودکان

مدت زمان تقریبی مطالعه: 10 دقیقه

حدودا 60 تا 80 درصد رشد قدی افراد مربوط به ژنتیک و 20 تا 40 درصد آن وابسته به عوامل محیطی مانند تغذیه و فعالیت بدنی است. در مطالعه ای که اخیرا در تایلند انجام شد، کودکان سالمی که از مکمل ها استفاده کردند، رشد قدی بهتری نسبت به کودکانی که از این مکمل ها استفاده نکردند، داشتند. در این مطالعه، محققان به 140 کودک سالم 5 روز در هفته به مدت 6 ماه، ترکیبی از مکمل زینک و مولتی ویتامین دادند. محدوده سنی این کودکان 4 تا 14 سال بود. این مولتی ویتامین حاوی مقدار توصیه شده روزانه (RDA) از ویتامین های A، D، B1، B6، B12 و ویتامین B3 یا نیاسین بود. گروهی که مکمل دریافت کردند، میانگین رشد قدی 4.9 سانتی متری داشتند. میانگین رشد قدی در گروه دارونما بعد از 6 ماه 3.6 سانتی متر بود. به گفته محققان، آن ها حتی می توانستند تفاوت را بعد از دو ماه مشاهده کنند.

بعد از خواندن این مقدمه، شاید بتوان گفت که همیشه نمی توان همه چیز را به تغذیه، ورزش و ژن ها سپرد. حتی زمانی که بچه های شما سالم اند، شاید این ها تمامی چیزی که آن ها نیاز دارند، نباشد. ابتدا بیایید ببینیم که چه عواملی در افزایش قد کودکان موثر است.

چه چیزی قد کودک را افزایش می دهد؟

همانطور که گفتیم، یکی از عوامل بسیار مهم رشد قدی کودکان، تغذیه آن ها است. تغذیه مناسب می تواند پتانسیل رشد قدی کودک را تا حد قابل توجهی بهبود بخشد. مواد مغذی به دو دسته تقسیم می شوند:

- درشت مغذی ها (macronutrients): اگر سوال اصلی شما این است که چطور قد بلند شویم، باید مصرف درشت مغذی ها را اولویت قرار دهید. درشت مغذی ها شامل پروتئین ها، کربوهیدرات ها و چربی ها هستند. پروتئین ها بلوک های سازنده بدن هستند. چربی ها و کربوهیدرات ها انرژی مورد نیاز را برای انجام تمام فعالیت های بدن فراهم می کنند.

- ریزمغذی ها (micronutrients): ریزمغذی ها شامل ویتامین ها و مواد معدنی می شوند. این مواد مغذی به رشد و نمو عصبی، تعادل هورمونی، ایمنی و رشد کمک می کنند. ویتامین ها و مواد معدنی نقش اساسی در افزایش قد کودکان دارند.

 

ویتامین برای افزایش قد

- ویتامین A: ویتامین A که به آن رتینول نیز می گویند، یکی از مهم ترین عوامل موثر در رشد قد کودکان است. این ویتامین برای رشد و تکامل مناسب استخوان ها و حفظ استحکام آن ها ضروری است. منابع ویتامین A، شامل هویج، شیر، میوه ها و سبزیجات برگ سبز است.

- ویتامین D: ویتامین D، یا ویتامین نور خورشید به عنوان یکی از بهترین مکمل ها برای رشد قدی کودکان محسوب می شود. بدن برای جذب کلسیم به ویتامین D نیاز دارد. ویتامین D به جز نور خورشید در تخم مرغ، گل کلم، مرکبات و گوجه یافت می شود.

- ویتامین C: این ویتامین که با نام آسکوربیک اسید نیز شناخته می شود، به بازیابی کلاژن و افزایش استحکام استخوان ها کمک می کند. مرکبات، توت ها، لیموها و گوجه از منابع ویتامین C هستند.

- ویتامین K: این ویتامین به دلیل عملکرد آن در لخته شدن خون شناخته می شود. ویتامین K به افزایش تراکم استخوان ها کمک می کند و از این رو وضعیت استخوان را بهبود می دهد و در افزایش قد کودک موثر است. منابع ویتامین K شامل سبزیجات سبز رنگ، بروکلی، گل کلم و کلم است.

- ویتامین ب کمپلکس: این گروه از ویتامین ها نقش های مختلفی در رشد بدن ایفا می کنند.

ویتامین B1: این ویتامین که تیامین نیز نامیده می شود، مسئول اصلی تامین خون در اندام های مختلف است. تیامین به عملکرد صحیح قلب و سیستم عصبی کمک می کند و در نتیجه رشد بدن را حفظ می کند و در افزایش قد موثر است. از جمله منابع این ویتامین برنج، بادام زمینی و سویا است. 

ویتامین B2: ویتامین B2 یا ریبوفلاوین علاوه بر تاثیر در رشد کودکان، برای داشتن پوست، مو و ناخن های سالم ضروری است. این ویتامین در تولید انرژی نقش دارد و به رشد استخوان ها کمک می کند و خطر شکستگی را کاهش می دهد. ویتامین B2 در شیر، تخم مرغ، قارچ و ماست یافت می شود.

ویتامین B6: این ویتامین در تقویت سیستم ایمنی و مبارزه با عفونت نقش دارد. همچنین به بهبود متابولیسم و سالم نگهداشتن سلول ها و در نتیجه تنظیم رشد کلی و رشد قدی کودکان کمک می کند. مرغ، سویا، جو دو سر، جوانه گندم و موز از منابع غنی این ویتامین B6 هستند.

ویتامین B12: این ویتامین موثر در رشد به حفظ سلامت سلول های خونی و عصبی کمک می کند. همچنین به پیشگیری از کم خونی مگالوبلاستیک، که باعث ضعف و خستگی بچه ها می شود، کمک می کند. منابع ویتامین B12 شامل ماهی ساردین، جگر، گوشت گاو و محصولات لبنی است.

مواد معدنی موثر در رشد قد کودکان

- زینک: اثر زینک در کنار ترکیب ویتامینی مناسب در افزایش قد کودکان شناخته شده است. اگر با افزایش قد فرزند خود درگیر هستید، شربت مولتی ویتامین پلاس زینک گزینه مناسبی به نظر می رسد. اثربخشی زینک روی افزایش قد کودکان در مطالعات متفاوتی به اثبات رسیده است. حبوبات، گوشت پرندگان، میوه های تازه و گوشت قرمز از منابع زینک به شمار می روند.

- کلسیم و منیزیم: همیشه وقتی از افزایش قد کودکان صحبت می کنیم، کلسیم و منیزیم را به یاد می آوریم. این مواد معدنی ارزشمند برای رشد استخوان ها و دندان ها، ترمیم و حفظ عضلات و رشد قد اهمیت دارند. از منابع غنی این دو ماده معدنی می توان به محصولات لبنی مانند شیر و پنیر اشاره کرد.

 

 ال آرژنین

اسید آمینه آرژنین، محرک ترشح هورمون رشد (GH) و هورمون رشد، تعدیل کننده رشد قدی است. اکثر مطالعات نشان داده اند که مصرف ال آرژنین خوراکی می تواند سطح هورمون رشد را در حالت استراحت حداقل 100 درصد افزایش دهد. مکمل ال آرژنین می تواند یک جایگزین درمانی مقرون به صرفه، ایمن و موثر برای افزایش قد کودکان باشد.

طبق نتایج یک مطالعه که روی کودکان سالم 7 تا 13 ساله انجام شد، کودکانی که بین 2.8 گرم تا 3.2 گرم در روز آرژنین دریافت کردند در مقایسه با کودکانی که کمتر از 2.2 گرم در روز آرژنین دریافت کردند، رشد قدی سریع تری داشتند (0.33 سانتی متر در سال سریع تر).

 

ورزش

ورزش یک محرک بسیار قوی برای ترشح هورمون رشد است و تحقیقات قابل توجهی در رابطه با اثر ورزش روی افزایش چشمگیر ترشح هورمون رشد وجود دارد. انجام تمرینات ورزشی می تواند سطح هورمون رشد را 300 تا 500 درصد افزایش دهد.

 تزریق هورمون رشد

ترشح بسیار زیاد یا بسیار کم هورمون رشد می تواند مشکلات زیادی ایجاد کند. کودکانی که سطح پایینی از کمبود هورمون رشد دارند، ممکن است در بدو تولد نیز کوچک تر از حالت طبیعی باشند. همچنین مشکلات رشد ممکن است در طول زمان ظاهر شوند. به طور مثال، بچه هایی که از همکلاسی های خود کوچکترند و یا کمتر از 5.08 سانتی متر در سال رشد می کنند. در برخی کودکان کمبود هورمون رشد بخشی از یک بیماری ژنتیکی است. اما گاهی اوقات دلیل آن ناشناخته است.

درمان تزریق هورمون رشد برای کودکان مبتلا به کمبود این هورمون و سایر بیماری هایی که باعث کوتاهی قد می شوند، توسط پزشک تجویز می شود. دوز تزریق با توجه به شدت کمبود می تواند روزانه یا هفتگی باشد. این درمان اغلب برای چندین سال ادامه دارد. کودکان در 3 سال اول درمان می توانند تا 10.16 سانتی متر یا بیشتر و طی 2 سال بعدی، 7.62 سانتی متر یا بیشتر رشد قدی داشته باشند.

 

بهترین شربت افزایش قد کودکان

همه پدر و مادرها همیشه بهترین ها را برای فرزندانشان می خواهند. تغذیه و مکمل های تغذیه ای هم از این قاعده مستثنی نیستند. شربت تقویتی کودکان به خصوص در سنین بدغذایی بچه ها، بهترین یار شما برای اطمینان از رشد کافی آن ها است.

چطور بهترین شربت خارجی برای افزایش قد کودکان را پیدا کنیم؟ شربت های افزایش قد مختلفی برای کودکان در بازار دارویی موجود است. این تنوع گیج کننده می تواند انتخاب را برای والدین سخت کند. پس برای انتخاب بهترین ها مطالعه را ادامه دهید.

حالا که متوجه شدیم چه چیزی باعث افزایش قد میشود، زمان انتخاب بهترین شربت افزایش قد کودکان خارجی بر اساس فاکتورهای ذکر شده است. در ادامه، چند نمونه از بهترین شربت های افزایش قد کودکان را که تحت برندهای خارجی تولید شده اند، به شما معرفی می کنیم:

1- شربت افزایش قد کودکان آرژی پلاس

شربت آرژی پلاس یوروویتال که به شربت افزایش قد کودکان زرافه هم معروف است، یکی از بهترین انتخاب ها در این زمینه است. آرژی پلاس حاوی آرژنین، ویتامین هایی مانند ویتامین A و D، کلسیم و زینک است. این شربت، مواد مغذی ضروری برای رشد استخوان، جذب کلسیم و رشد اسکلتی را برای کودک شما فراهم می کند. آرژی پلاس مناسب استفاده برای کودکان بالای 4 سال است.

2- شربت افزایش قد کیندر

شربت ال آرژنین پلاس کیندر تولید شده تحت برند Fisher بلژیک، حاوی آرژنین، ویتامین های موثر در رشد قدی همچون ویتامین B2 و ویتامین D، کلسیم، فسفر و زینک است. این شربت در کودکان 3 سال به بالا قابل مصرف است و به افزایش ترشح هورمون رشد و افزایش قد کودک کمک می کند.

3- شربت افزایش قد کودکان آرژیتال

شربت آرژیتال تولید شده تحت امتیاز شرکت هلث اید انگلستان، در کودکان بالای 4 سال قابل استفاده است. شربت آرژیتال در هر 6 میلی لیتر، 500 میلی گرم ال آرژنین دارد و به حفظ سلامت و رشد قدی کودکان کمک می کند. 

4- شربت افزایش قد کودکان استئوکر

شربت استئوکر، نوعی شربت کلسیم برای افزایش قد کودکان است که تحت برند شرکت ویتابیوتیکس انگلستان تولید می شود. شربت استئوکر در کودکان بالای 1 سال و نوجوانان قابل استفاده است. این شربت حاوی کلسیم، منیزیم، زینک و ویتامین D بوده و در تامین نیاز روزانه کودکان به این ریزمغذی ها، رشد استخوان ها و افزایش قد موثر است.

5- شربت مولتی کد کیندر

شربت مولتی کد کیندر یک شربت مولتی ویتامین برای افزایش قد کودکان بالای 3 سال است که تحت برند بلژیکی Fisher تولید می شود. همانطور که گفته شد، شربت مولتی ویتامین حاوی زینک به رشد قدی کودکان کمک می کند. 

سوالات متداول

1- شربت افزایش قد کودکان چیست؟

شربت افزایش قد کودکان معمولا از ترکیباتی مانند ال آرژنین، ویتامین ها از جمله ویتامین های گروه B، ویتامین D و K در کنار مواد معدنی مثل زینک، کلسیم و منیزیم تشکیل شده است. مصرف شربت افزایش قد کودکان در سنین رشد به افزایش قد کودک کمک می کند.

2- عوارض شربت افزایش قد کودکان چیست؟

در صورتی که از شربت افزایش قد در دوزهای توصیه شده و مناسب سن کودک خود استفاده نمایید، عارضه خاصی به دنبال نخواهد داشت.

3- قد تا چند سالگی رشد می کند؟

تا زمان بسته شدن صفحات رشد می توان انتظار افزایش قد داشت. این عدد به عواملی مانند جنسیت، ژنتیک و محیط بستگی دارد و در مقالات مختلف، اعداد متفاوتی ذکر شده است. با این حال، بسته به زمان شروع بلوغ رشد قدی ممکن است تا اواخر نوجوانی و حتی اوایل 20 سالگی ادامه یابد.

4- میوه افزایش قد کودکان چیست؟

یکی از میوه های مفید که می تواند به تامین ویتامین ها و مواد معدنی موثر در رشد قدی کودکان کمک کند، موز است. موز سرشار از مواد مغذی ضروری مانند کلسیم، ویتامین B6، ویتامین A، منگنز، پتاسیم، فیبر محلول و ترکیبات پری بیوتیک است.

 

سخن پایانی

در این مقاله به این سوال که "چه شربتی برای افزایش قد کودکان مفید است؟" پاسخ دادیم.

به طور کلی پسران در اواخر نوجوانی و دختران در اواسط نوجوانی به حداکثر رشد قدی خود می رسند. بنابراین تغذیه مناسب قبل و حین بلوغ برای افزایش قد اهمیت ویژه ای دارد. در حالی که نیازهای تغذیه ای برخی کودکان از طریق غذا قابل تامین است، بعضی از آن ها به مصرف شربت افزایش قد کودکان نیاز دارند. این مکمل ها به جبران کمبودهای تغذیه ای کمک می کنند و رشد و تکامل مناسب کودکان را تضمین می کنند.

باید توجه داشته باشید که سرعت رشد بچه ها با هم متفاوت است و در صورتی که پزشک یا مشاور تغذیه از وضعیت رشد فرزند شما رضایت دارد، از این بابت جای نگرانی نیست. به عنوان والد، توجه به موارد مهمی همچون تغذیه، خواب، فعالیت ورزشی، نوشیدن آب کافی و در صورت لزوم مصرف مکمل های تقویتی می تواند به افزایش رشد قدی کودکتان کمک کند.

مطالب مرتبط

نظرات خوانندگان

پس از تایید یا پاسخگویی سوالات و نظرات , از طریق اس ام اس مطلع خواهید شد .
کاربر گرامی ، جهت درج دیدگاه یا سوال لطفا ابتدا با نام کاربری خود وارد شوید و یا ثبت نام نمایید
لطفا کمی صبر کنید ...